Kościół św. Krzyża Oborniki, ul. Czarnkowska

W centrum miasta znajduje się liczący ponad dwa wieki kościół szachulcowy. Do dziś zachowały się w jego wnętrzu piękne polichromie. Nad jednym z wejść do kościoła znajduje się deska, a na niej napis. Odszukaj datę, weź ostatnią cyfrę i podziel ją przez dwa.


Źródełko w Żarnowcu gmina Dopiewo

Źródło w Żarnowcu jest jedynym źródłem typu wywierzyskowego (czyli o charakterze górskim) w Wielkopolsce, jest to także jedyny taki pomnik przyrody w okolicy Poznania. Wspomina o nim tablica opisująca pobliskie Miejsca warte zobaczenia. Weź z niej cyfrę, która odnosi się do jeziora Tomickiego.


Kościół św. Michała Archanioła gmina Skoki, Jabłkowo

Ten drewniany kościółek powstał pod koniec XVIIIw. Tuż obok znajduje się równie wiekowa dzwonnica. W pobliżu kościoła odszukaj drzwi z toporem w herbie. Sprawdź ile wąskich okien liczy budowla, do której prowadzą owe drzwi. Interesuje Cię połowa z tej liczby.


Stary Rynek Poznań

Kamieniczki otaczające Stary Rynek należały niegdyś do bogatych mieszczan, kupców i rodzin szlacheckich. Wśród mieszkańców rynku znalazła się rodzina Działyńskich, która łącząc dwie kamienice wystawiła pałac. Sprawdź, jaki numer nosi ów pałac na mosiężnej makiecie przedstawiającej Rynek, zamieszczonej w jednym z jego naroży.


Wieża wodna Śrem, ul. Mickiewicza 60

Śremska wieża wodociągowa stanęła na miejscu pierwszej świątyni w mieście – kościoła św. Mikołaja. Wieża ciśnień, powstała w 1909r., dzięki oryginalnej architekturze przypomina raczej gotycką basztę niż obiekt hydrotechniczny. Nieopodal wieży znajdują się tablice pamiątkowe. Z młodszej, opisującej ważne wydarzenie w dziejach miasta, weź cyfrę, która najczęściej się powtarza.


Park pałacowy Kleszczewo

Park powstał z inicjatywy Karola Hildebrandta, twórcy jednej z pierwszych hodowli roślin uprawnych w kraju. Dwór, który zamieszkiwał, już nie istnieje, jednak w samym parku zachowały się liczne gatunki roślin i elementy małej architektury. O losach parku i jego bogactwie przyrodniczym opowiadają dwie tablice. Ważna jest cyfra opisująca rysunek dotyczący topoli białej.

Zespół parkowo-pałacowy Rogalin, ul. Arciszewskiego 2

Pałac w Rogalinie powstał za sprawą Kazimierza Raczyńskiego, którego nowo zakupiona wieś urzekła tak bardzo, że właśnie tu postanowił wybudować rodzinną rezydencję. Na głównej bramie wjazdowej do posiadłości umieszczono tablicę, opowiadającą w skrócie historię pałacu. Sprawdź, kiedy Raczyńscy opuścili pałac i zapamiętaj trzecią cyfrę z tej daty.


Skansen i Muzeum Pszczelarstwa Swarzędz, ul. Poznańska 35

Swarzędzki skansen uchodzi za największe w Europie plenerowe muzeum poświęcone pszczelarstwu i bartnictwu. Na terenie zabytkowego pałacu i parku zebrano ponad 700 eksponatów. W pofolwarcznym budynku umieszczono wystawę n.t. dziko żyjących owadów. Sprawdź ile okien znajduje się na froncie budynku. Odejmij od wyniku 2 a uzyskasz potrzebną cyfrę.


Kościół św. Jakuba Apostoła Murowana Goślina, Rynek

Ta najstarsza goślińska świątynia swą historią sięga czasów średniowiecza. Przez wieki kościół był wielokrotnie przebudowywany, dzięki czemu dziś stanowi swoisty „atlas stylów architektonicznych”, od romanizmu, przez gotyk i renesans po barok. Na jednej ze ścian świątyni widnieje tablica poświęcona byłemu proboszczowi. Istotna jest ostatnia cyfra.


Zespół pałacowo-parkowy w Jankowicach gmina Tarnowo Podgórne

Jankowicki pałac ma za sobą wyjątkowo burzliwą historię. Niegdyś należał do Wawrzyńca Stejnfelda, powstańca 1846, 1848 i 1863, a w międzywojniu Zamoyscy gościli w nim Charles’a de Gaulle’a. Obecnie pałac należy do gminy Tarnowo Podgórne i czeka na renowację. W zbiorze fotografii wybierz tę, która przedstawia detal z tego miejsca .Weź środkową cyfrę.

Park Wodny Suchy Las, ul. Szkolna 18

Choć miejscowość ta nie należy do największych, może się poszczycić ponad 600-letnią historią. Przyjrzyj się dokładnie jednej z największej atrakcji gminy, jakim jest Park Wodny. W zbiorze fotografii wybierz tę, która przedstawia detal z tego miejsca. Weź środkową cyfrę.


Skansen Miniatur Pobiedziska, ul. Fabryczna 100

Pobiedziski skansen jest ważnym punktem na historycznym Szlaku Piastowskim. Prezentowane są w nim najważniejsze budowle związane z Wielkopolską, a tuż obok powstał gród-skansen z replikami średniowiecznych machin bojowych i oblężniczych w naturalnej skali. W zbiorze fotografii wybierz tę, która przedstawia detal z tego miejsca. Weź ostatnią cyfrę.


Prowent Kórnik, ul. Prowent

Ten wyjątkowy zespół zabudowań folwarcznych powstał na przełomie XVIII i XIXw. jako obszar dworski. Dopiero w 1934r. Prowent został włączony w administrację państwową. Na jednym z budynków odszukaj tablicę poświęconą znanej postaci. Weź drugą cyfrę z tekstu.


Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera Puszczykowo, ul. Słowackiego 1

Przedwojenna willa, w której mieści się Muzeum, stała się własnością słynnego podróżnika po II wojnie. Zgromadził w niej liczne eksponaty zebrane podczas niezliczonych podróży a także z okresu służby lotniczej w Dywizjonie 303. W zbiorze fotografii wybierz tę, która przedstawia detal z tego miejsca. Weź ostatnią cyfrę.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013