Drogi Nieznajomy!
Jeżeli czytasz te słowa to znaczy, że Cię do treści woli ostatniej mojej dopuszczono. Za mego krótkiego żywota pewną mądrość poznałem. Teraz przyszło mi kreślić te słowa tak, by tajemnica spadkobierców miała. Na mapie szereg punktów zaznaczyłem, a każdemu li tylko jedna litera bądź cyfra odpowiada. Odszukaj te miejsca. Rozejrzyj się tam uważnie.
W pięciu z nich rozpoznasz szczegóły, które poniżej na rysunkach się znajdują, w kolejnych rozpoznasz miejsca w krótkich słowach dalej opisane, pozostałe zaś na manowce prowadzą, by byle ciura mej tajemnicy nie poznał.
Szkice me i odpowiadające im liczby w ostatecznej wskazówki ułożeniu pomogą. Tu uwaga: obiekty na rysunkach przedstawione, znajdziesz w punktach następujących:
  • na dawnym domu zakonnym
  • na budynku, w którym ongiś śpiewacy zamieszkiwali
  • na budynku dawnego probostwa
  • na dwóch świątyniach
Miejsce zaś, w którym wszystko ukryte, odnajdziesz tylko wówczas, gdy wskazówkom dobierzesz kolejno odpowiednie znaki.
















Krocząc od punktu do punktu, szukaj budynków poniżej opisanych. Gdy takie odnajdziesz zapisz, która z liter alfabetu przypisaną mu została. Z kolumn liter, która poniżej powstanie, odczytasz dwa ważne słowa.


Wielowiekowa kolumna, a na niej Chrystusowa Męka dla ludu refleksji utawiona.


Budynek, którego kamienny narożnik został niegdyś stępiony przez rycerzy ostrzących na nim miecze.


Gmach strzeżony przez dwa aniołki, nad którymi wyrastają rośliny o dwóch liściach i trzech kwiatach.


Gmach przez dwóch chłopców strzeżony, którzy po lewej i prawej stronie herbu zasiedli.


Gmach mieszkalny, do którego wejścia pilnuje kobieta, której głowa zwiera łuk kamienny.


Gmach, do którego przylega mur z wieloma otworami.


Świątynia, obok której Chrystus, serce swoje wskazujący, przystanął.


Gmach, z którym Grzegorz z Szamotuł był związany.


Świątynia przez ojca budowana, a przez syna ukończona.

Znasz już te słowa? Jeśli tak to wiedz, że znajdą one użycie tylko jeśli odnajdziesz miejsce gdzie mój sekret ukryłem. Poznałeś już liczby rysunkom odpowiadające? Zsumuj je. Otrzymany wynik do punktu właściwego Cię poprowadzi.

I tak: 16 to miejsce, w którym spostrzegłeś Tiarę, 17 to miejsce gdzie zobaczyłeś portal, 18 to świątynia, ku której wiedzie brama z sercem, 19 to pomnik poświęcony poecie - tytularnemu proboszczowi.

Znajdziesz tam wyryty w kamieniu napis, który słowami przez Ciebie poznanymi się zaczyna (przed nimi jeno trzy litery stoją).

Widzisz go? Jeśli tak, to droga do sekretu poznania jest arcyprosta. Tu także liczby rysunkom odpowiadające pomocnymi się okażą. Pozwolą one prawdziwe znaki pośród fałszywych wybrać i we właściwej kolejności ułożyć. A owa kolejność to: Tiara, Herb, Okno, Pilaster oraz Portal. Znasz odpowiadające im liczby? Odnajduj je i znaki kolejne przypisuj.

I tak:
1. Drugi wers, druga litera od lewej,
2. Ostatni wers, ostatnia cyfra,
3. Dziewiąty wers, pierwsza cyfra,
4. Dwudziesty pierwszy wers, druga cyfra z prawej,
5. Ostatni wers, pierwsza cyfra,
6. Pierwszy wers, pierwsza litera od końca.

Powodzenia!


TU WPISZ COŚ OTRZYMAŁ

Czy znaki te z czymś Ci się kojarzą?


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013